Polanica Zdrój

Polanica Zdrój, znana wszystkim jako sudecka miejscowość uzdrowiskowa jest zdecydowanie popularną destynacją wśród seniorów. Spędzając tam kilka chwil, przekonałam się jednak, że odnajdą się w niej również młodsi wiekiem turyści, szczególnie rodziny z dziećmi. Zapraszam do przeczytania mini przewodnika po tym niepozornym, ale bardzo urokliwym miasteczku.

Na początek kilka faktów:

  • położona w Kotlinie Kłodzkiej, otoczona z trzech stron górami i lasami
  • klimat Polanicy-Zdroju ma właściwości lecznicze w odniesieniu do chorób kardiologicznych, nadciśnienia, chorób reumatycznych i dróg oddechowych, również może wspomagać leczenie chorób układu trawiennego
  • najcieplejszym miesiącem jest lipiec
  • odpowiednie usłonecznienie (które występuje tu przez około 160 dni w roku) wywołuje efekt bakteriobójczy i witaminotwórczy.

Polanica Zdrój to bardzo dobre miejsce na pobyt zarówno weekendowy, jak i dłuższy, wakacyjny.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polanicy jest Park Zdrojowy składający się z kilku mniejszych stref. Park Centralny to jego najstarsza część z promenadą, podświetlaną fontanną i Parkiem Szachowym, gdzie znajdują się: szachownica z dużymi figurami, fontanny, plac zabaw. Najbardziej naturalna, leśna część Parku Zdrojowego to Park Różaneczników z pomnikiem przyrody. W Parku Józefa z kolei znajdują się figury przedstawiające kuracjuszy w strojach z epoki. Park Leśny to najodleglejsza cześć Parku Zdrojowego i tam spotkamy słynną rzeźbę niedźwiedzia polarnego oraz ścieżki edukacji ekologicznej.

Będąc w Polanicy-Zdroju nie można pominąć symbolu tego miasteczka, czyli Pijalni Wody Mineralnej, zlokalizowanej w centrum Parku Zdrojowego. Można spróbować w niej wody ze źródła „Wielka Pieniawa”. Wchodząc do pijalni, po lewej stronie mamy Halę Spacerową, a na końcu Sale Koncertową, w której odbywają się koncerty muzyki operowej, operetkowej i klasycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *